Sdružení DoKrajin sdružuje osobnosti všech generací, které si jako krédo daly rozvoj možností pro tvorbu, vzdělávání a bádání, které jsou motivovány hlavně jejich vnitřním hlasem. Vybírají si proto spíše nevyšlapané cesty, přístupy, nové materiály, myšlenkové postupy, které mohou obohatit jak je, tak i ty, kteří jejich tvorbu vnímají. Členové sdružení nejsou produkty formálních škol, elitářských klubů, které zastávají shodné názory a mentální mapu a cíle a jejichž cílem je tvorba sítě konexí a vazeb.
Sdružení DoKrajin staví na nejvyšší místo originální lidskou imaginaci, kreativitu a empatii jako základ pro neovlivněnou osobní tvorbu, vzdělávání, socializaci a porozumění okolnímu světu.
V džungli profesionalizace, racionalizace, myšlenkových vzorců chceme nalézt vymýcený prostor a ten nabídnout pro tvorbu na základě imaginace, kreativity a empatie.
Základním myšlenkovým konceptem sdružení je rozvíjení „dokumentality“. Ta představuje specifické, dokumentární tvorbou a uměleckým ztvárněním (audio, knihy, film, divadlo, landart) rozvíjené, psychosociální dovednosti. Tedy schopnosti všímat si, hledat, naslouchat, rozumět, zasazovat události do kontextu, profesionálně zpracovat a dotáhnout celé dílo do konce s respektem k jeho původu.
Naši osobní dokumentalitu tvoříme po většinu života. Učíme se být vnímaví, předvídat, vybírat důležité střípky z výpovědí. Psychosociální vývoj tvořící osobnosti je tak pro její tvorbu kličový. Ovlivňuje nás charakter, rodinné prostředí, vzdělání a žitá subkultura a každý máme dokumentalitu jiného druhu. Preferujeme jiný typ média, sdělení, prezentace. Každý z nás svým způsobem rozvíjí svoji dokumentalitu, někdo vědomě, někdo nereflektovaně. V rámci aktivit sdužení se chceme věnovat rozvoji našich dokumentalit a ukazování cest k jejich rozvoji i ostatním tvůrcům. Neexistuje jedna dokumentalita, je jich mnoho.
To co nás ale spojuje je téma, které je blízké zemi, ve které žijeme a po které chodíme. Posláním sdružení je v době virtuálních vztahů a zaměstnání soustředit se k zemi, jejíž jsme interpreti a správci. Země, krajina, architektura, genius loci a kulturní dědictví v širokém chápání je tématem, které spojuje všechny členy sdružení.
Aktivity sdružení DoKrajin směřují k znovunalezení domova v místech, která byla postižena odcizením, sociokulturní diskontinuitou, výměnnou obyvatelstva, přesuny obyvatelstva, změnou využívání krajiny, divokém rozvoji či úpadku regionů. Projektem, který stál v počátcích sdružení DoKrajin je Land and art setkání Königsmühle, které poprvé v roce 2012 oživilo pomocí uměleckých instalací a performance zaniklou sudetskou osadu v Krušných horách. Pracovní postupy, zkušenosti a způsob oživení je pro nás všechny společně vzývanou sudetskou dokumentalitou.
Zároveň se sdružení věnuje obnově pozapomenutých vzorců (nejen) české kultury, která kdysi hrála důležitou roli v inkorporaci místa, kde žijeme do naší psychosociální výbavy. Takovým příkladem může být rozvoj českého poutnictví a etablování jedné poutě pro všechny, která by mohla být připodobněna k pouti do Mekky v muslimském světě a která by pomohla v porozumění občanů sousedních zemí.
OBLASTI ČINNOSTI SDRUŽENÍ
Základními oblastmi činnosti sdružení DoKrajin je umělecká tvorba ( hraný film, dokumentární film, fotografie, divadlo, performance, landart, site specific, hudba), vzdělávání (přednášky, tvůrčí dílny, exkurze, výlety, metodické semináře pro žáky i učitele), výzkumy (kvalitativní i kvantitativní sociologické a historické výzkumy, analýza dat, oral history, herní praktiky v rámci rozvoje komunit a dobrovolnictví) a vydavatelství (knihy, časopisy, kalendáře, cd, dvd)
Dle stanov se sdružení věnuje převážně těmto aktivitám:
a) Původní dokumentární a umělecká tvorba jeho členů, týkajících se vybraných lokalit a témat.
b) Rozvoj „dokumentality“, jako cesty k osobnímu rozvoji a angažovanosti v občanské společnosti. Tvorba vzdělávacích programů založených na rozvoji „dokumentality“ různých cílových skupin, např. ohrožených sociální exkluzí.
c) Umělecká, vědecká a vzdělávací setkání na celém území ČR ve spolupráci s dalšími partnery.
d)Podporuje obnovu poutí jako součásti kulturního zázemí každého občana České republiky.
e)Osvěta v tématech tvorby, dokumentaristiky, dokumentality, poutí a zachování kulturního dědictví.
f) Vydávání publikací, provozování webových stránek s klíčovou tématikou sdružení.
g) Spolupracuje s dalšími tématicky příbuznými organizacemi z dalších zemí střední Evropy a sdílí s nimi své Know-how.
h) Spolupracuje se sdělovacími prostředky
PŮSOBNOST
Sdružení DoKrajin se angažuje ve všech krajích České republiky a svoje know-how sdílí s partnerskými organizacemi v tuzemsku i zahraničí. Důležitým prvkem činnosti sdružení je přeshraniční spolupráce a soustředění na prostupnou, difuzní, kulturní, jazykovou a mentální hranici České republiky.
INSPIRACE
Sdružení DoKrajin vychází z postojů sociální a kulturní ekologie a kulturologie, které si uvědomuje nezastupitelnost nezprostředkovaného vztahu k našemu okolí, rukodělnosti, paměti a celostnímu pojetí lidské osobnosti. Jednou ze základních premis sdružení je zachování imaginace, tvořivosti a empatie jako základních mentálních procesů vytvářející evoluční úspěšnost druhu Homo Sapiens, které v současné době ustupují pasivní zábavě, nadiktovaným vzorcům tvorby, osvědčeným postupům, všemožným metodikám a využíváním hi-endových technologii. Jsme si vědomi, že svoji úspěšnost v rámci evolučního vývoje si člověk zajistil svoji „nespecializací“. Díky ní se mohl (a musel) naučit široké spektrum dovedností, které rozvíjeli jeho intelekt, psychosociální dovednosti a pohybové možnosti. Nemohl se spolehnout na jednu vývojovou přednost na které stavěl svoji evoluční úspěšnost. Naopak úspěšný byl díky rozvoji všech složek jeho osobnosti. Stejný princip chceme zachovat a šířit i v případě našeho sdružení. Krédem sdružení tak je: Nenechávejte si činnosti, které neznáte a kterým nerozumíte jednoduše „outsourcovat“ u expertů, ale zkuste je zvládnout sami. Po svém a zcela individuálně. Objevujte „Ameriku“ a podávejte svědectví o tom, jaké to pro vás bylo.
Sepsal: Petr Mikšíček